XC plán

  • Plánování trasy - https://flyxc.app/
  • v případě výraznějšího větru mít plán i pro záfuk alternativu
  • plánování ramen trojúhelníku v závislosti na směru větru a termické fázi dne (první crosswind, druhé proti a třetí po větru). Další tipy viz optimalizace FAI trojúhelníku.
  • využítí vývoje počasí jako synergie do trasy (+ aktualizovat plán dle skutečného vývoje během letu)
  • vybrat jednu věc na kterou se ten let soustředit (viz 02 Tréninkové úlohy nebo nějaký jiný tip např. efektivita točení, vylepšení glidu na přeskoku atp.)

Poznání terénu

  • před XC letem prostudovat vertikální profil terénu plánované trasy (např. v Google Earth) a pro dané podmínky hledat konvergentní místa a odtrhové hrany (Stoupáky a odtrhovky). Představit si i odsazení odtrhovky v závislosti na aktuální výšce a předpokládaném snosu pro ten den (alespoň jako cvičení). Trénovat tento skill i na suchu až se zautomatizuje.

Nástroje pro zkoumání terénu

  • nová featura v flyxc.app - 3D pohled spolu se Zvýrazněním terénu. Funkce přežene výškové rozdíly a tím je vidět i nejmenší zaoblení terénu.

Raná v aplikaci flyxc.app se zapnutým Zvýrazněním terénu

Podobnou funkci mají v 3D pohledu i mapy.cz se zvýrazněním 1.5x

  • Terén se s výškou zdá zploštělejší, což znesnadňuje výběr odtrhovek za letu - předchozí nastudování terénu a vyvýšených míst výrazně pomůže rozhodování "opičímu mozku" během letu.

Fatmap - Dalším dobrým toolem je fatmap se zapnutým Gradient overlay zobrazující "prudkost" svahu - viz pohled na Ranou

Fatmap umožňuje různé překryvné vrstvy - tato zobrazuje gradient terénu

Zobrazení aspektu terénu

Aspect overlay ve fatmap umí zvýraznit terén orientovaný na určitou stranu  - lze podle toho identifikovat výrazně nasvícené oblasti nebo se učit terén(konvergence, závětří, odtrhovky) pro určitý směr větru

Zvýrazněný terén v okolí Rané v závislosti na jeho úhlu

Alternativní plán

Pokud není XC den, mít naplánovány Tréninkové úlohy (zlepšení pilotáže, maximalizovat čas ve vzduchu, trénovat toplandy atp.) Pointou je jít na kopec se záměrem.

Další tipy

Oblečení

Nepřehánět to s oblečením, zejména zimními rukavicemi - pohodlí, cit v řidičkách a schopnost rychle ovládat přístroje je stěžejní pro zachycení. Palčáky převlékat až nahoře. Viz tento let na Oblíku.

 

Kam dál:

03 Zachycení a profil dne

Značky: