Předpověď

Z až S - 2-3m/s

Dostupy 2000m

XCMeteo den předem

Předpověď ukazuje na bezoblačnou. Oblačnou ukazovalo vše od Prahy vpravo (dobrou volbou by byl Kozákov). Nakonec nějaké kumuly byly i na Rané.

Průběh

Start do intervalu (jako první pilot ten den), krásný stoupák pod kopcem (jak jsem cítil). Začal jsem ho točit, ale po několika otáčkách netrefuju přesně snos - předpokládal jsem víc západní složky, že se bude obtáčet okolo Oblíku, jak je tomu téměř vždy a díky tomu jsem ho ztratil. Z logu bylo zřejmé, že stoupák měl severní snos a pokračoval více směrem na Louny.

Bohužel jsem měl xctrack puštěný jen na pozadí(chyba) a nemohl používat thermal assistenta. Měl jsem tlusté rukavice (zbytečně!) a díky tomu ho nemohl rychle přepnout (měl jsem to aspoň zkusit).

Thermal assistent, na který jsem zvyklý by rozhodně v takové situaci pomohl a odhalil, že se snos liší od předpokladu.

Při zachycení je odhadnutí snosu stěžejní a brzký start a nekonzistentní jádro ještě středění znesnadnilo.

Interaktivní 3D pohled.

Po vypadnutí pak chytám klesák (zajimavé, že je od stoupáku ve stejném relativní místě jako další nedávný klesák na Oblíku)

Klesák po straně stoupáku

Co bylo dobře

+ odvaha startovat první, když to cítím

Lessons Learned

  • Nepřehánět to s oblečením, zejména rukavicemi - pohodlí a cit v řidičkách je stěžejní při zachycení. Je třeba minimalizovat jakýkoliv discomfort nebo znesnadnění ovládání přístrojů v této kritické fázi letu, kdy se rozhoduje. Palčáky převlékat až nahoře.
  • Držet si svůj optimální mentální prostor (obzvlášť důležité, když je nahoře hodně lidí) a propojení s rytmem dne. Zachycení je zejména o vnitřním nalazení a poslouchání pocitu.
  • Využívat toplanding pro restart
  • V silném klesáku když jsem nízko, tak krom speedu i divertovat do strany (využít všechny možnosti k vyletnutí z něj) - pokud to není klesák vedoucí ke stoupáku
  • Neměnit terén (měl jsem následně zůstat na Oblíku a nepřecházet na Ranou) - z Oblíku nakonec odletělo víc pilotů - na zachycení je zde více času a daly se využít zkušenosti z prvního letu. PO 2 letech na Rané a jsem si pak ještě Oblík vyšlápnul a  pěkně termicky polítal v 17:30 ( ! ) okolo kopce.

Zajímavost

Od 1100m prý byla inverzní poklička (stoupáky končily silnou turbulencí) po jejiž prostoupání (pomocí následování silného jádra) se stoupák opět zklidnil až do 2000m. Tip: v pokličce udělat širší 360, lokalizovat silné jádro a s ním prostoupat.

Značky: Oblík