Předpověď

SV-S vítr 2-6ms

GFS meteo výstup pro Čerťák

Průběh

Menší vítr než předpovídáno, na startu 2-5ms, později 3-6ms. Ve výšce cca 3 až 5ms.

Tracklog na xcontestu

Vizualizace xcvid

Interaktivní 3D pohled.

Lessons learned

  • Využívat plochu pod mrakem k protlačení proti větru. Uletět co největší vzdálenost pod mrakem proti větru. Zároveň mraky a stoupáky tvoří překážku větru, který je obtéká a mezi nimi zesiluje. Používat pro výběr linky proti větru. Také používat snos mraků(odlišný od převládajícího větru) k posunutí chtěným směrem..
  • Optimalizace linky pro efektivnější stopu proti větru: pokud to stoupá držet se proti větru/bokem (podle toho kam chci), pokud to klesne divertovat po větru.
  • Všimej si úhlu stoupáku pod mrakem, v jaké části to stoupá, v jaké je to aktivní a vzorec promitej na další ramena.
  • Bubliny se dole sbírají až vytvoří silný stoupák. Přirozenosti bublin je se spojovat! Všímat si odkud jdou (často se spojují z několika oblastí) Na Čerťáku často funguje pravý gajbl nafukovanem údolím (vizualizace) a výše se pak spojuje nad kopcem (kopec jako hlavní odtrhovka vysoký bod), kde si přidávaji i závětrné bubliny.
  • Podle tvaru terénu, nasvícení a větru očekávej chování bublin podle toho.
  • Pokud jsou bubliny nekonzistentní, dá se točit skrz víc jader na plocho a to využít pro nastoupání do výšky, kde se bubliny spojují nebo rozšiřují tak, že se dá do nich zaříznout a točit utáhle.
  • Začátek je nejtěžší. Všiml jsem si, že často první půl hodina je nejtěžší a pak si zvyknu. Pomohla desenzitivace a uvolňování. Dnes po startu jsem byl trochu neklidný,  pomohlo hluboce dýchat, relaxace, odtažení a soustředění na křídlo. Většinou fakt stačí přečkat začátek a pak je to dobrý (Mental Game)
  • Letět do "silnějšího" pomůže. Zajímavý moment byl točení u Jezera Milada, kdy stoupáky byly hodně turbulentní - pomohlo letět blíže k mraku, paradoxně do silnější oblasti, kde najít jádro, vyzvedat se a pryč z toho.
  • Po startu chytám stoupák před hranou, po 100-200m ho opouštím a jdu dopředu nad Vrkoč, kam se nasouvá mrak a chytám silný a neufouknutý stoupák. Díky tomu, že je neufouknutý a nad ním je široký mrak mi umožní letět rovným letem bokem na vítr a přitom nastoupat další 300m. Nebát se dělat víc magic moves. Věřit si, vydržet, sebedůvěra a víra ve schopnosti.

Další lety inspirace

Karel V (tracklog)

Interaktivní 3D pohled.

J. Jareš (trackog) - Pěkné vyzvedání z Rané (SV základ, ale při SZ intervalu)

Interaktivní 3D pohled.

Kam dál

Značky: