Předpověď

Sever tendence k dekování, na jihu nad KKH sušší vzduch. Dostupy 2200m. 3ms JZ vítr u země (v KKH 5ms) se slábnoucí tendencí.

Blatná Tchořovice GFS výstup.

Průběh

Plán je první část po větru a pak podle situace.

Hodně labilní vzduch již od časného rána. Start v 11hodin, ale letové to bylo od 10h (Karel V. startoval přesně v 10h)

Interaktivní 3D pohled.

Start ok v 11h a pěkné zachycení (zajimavý jak psychické nalazení před startem direktně ovlivňuje, jestli se chytím nebo ne - je třeba ten správný mix uvolněnosti, vnitřní sebedůvěry a odtažení).

Po odháknutí jsem v aktivní oblasti a nechávám se přitáhnout stoupákem. Pak spíš konzervativně driftuju, přeci jen je docela brzy a snažím se využít 4-5ms vítr. Pak jedna nízká záchrana z 200AGL téměř do základny. 

Důvod vyhnití

Dlouho zůstávám v jedné slibné, leč ne příliš funkční, oblasti a snažím se na ní zvednout. Jakmile bylo zřejmé, že ztrácím, měl jsem se posunout k plánu B (byla tam pěkná konvergentní oblast, kde se pak zvednul další pilot). Oblast byla aktivní, ale byla plná malých bublin a nemohl jsem najít hlavní stoupák - a tak postupně ztrácím až na zem.

Osudné místo, kde jsem se snažil zvednout. Jakmile jsem zjistil, že to moc nefunguje měl jsem se ještě s výškou posunout dál do konvergentní oblasti(plán B) - viz červená linka.

Poslední bublinku, se kterou se bylo možno zachránit jsem opustil - v ten moment (viz ikonka křídla na dalším obrázku) jsem si říkal, že to protáhnu po větru, jestli mi neutíká tam. Samozřejmě, že tam končila a podle logu bylo vidět, že byla silnější proti větru. Stoupáky jsou prostě ve větru míň ufouklý než se zdá a obzvlášť ve větru musí být první volba jít proti.

Poslední bublina se kterou jsem se mohl zvednout.

Pilotáž v turbulenci

Termika obzvlášt blízko KH velmi turbulentní

Co bylo ok

 • aktivní pilotáž ok, chycený frontík (0:20) - pěkná reakce na pohyb křídla
 • koukání do křídla

Co by mohlo být lepší:

 • více reagovat na předstřely poloviny křídla, v čase 0:13 mohla být reakce na levou stranu rychlejší
 • pozor na chytání popruhů - sice se o ně opírám pouze v momentech, kdy to nevadí a křídlo potřebuje letět, ale není to dobrý zvyk (chce to vědomě odstranit) a v čase 0:12 díky tomu později reaguji
 • v bordelu automaticky nohy pod zadek (stabilita a prevence)

Efektivita

Vylepšit efektivitu

 • v turbulentní oblasti je někde stoupák, najít ho, vytočit a pryč odsud 
 • pokud jedna oblast nefunguje a mám výšku, pryč odsud

Timelapse mraků po přístání

Je vidět velmi rychlý rozpad díky suchému vzduchu. Je také vidět střih větru ve vyšších hladinách.

Shrnutí

Jeden z cílů byl provádět celý let co nejvíce vědomě - jak na úrovni pilotáže tak strategických rozhodnutí - bez autopilota a s čistou hlavou, to se docela povedlo.

Často se stává, že ve stejné oblasti vyhnije (i v rozmezí několika dnů) více pilotů - další důvod proto mazat z místa, kde to nefunguje - může to být zrovna taková oblast.

Nakonec se ukázalo, že hned po vyhnití vítr výrazně klesnul na 1-2ms a nejspíš by se bylo možné vrátit. Další let (xcontest, xcvid) pak potvrdil bezvětří i ve výšce a vysoké dostupy.

Interaktivní 3D pohled.

Lessons learned

 • pokud vytipované místo nefunguje nelpět na něm (čekat maximálně do -300m) a jinak mazat k plánu B dokud mám ještě výšku
 • mít skvělý plán B (věnovat mu energii) - pomůže nelpět na plánu A
 • mít ABC plán, abych dokázal jedno dvě místa přeletět, když se netrefím (trénovat i na suchu)
 • lépe si předem nastudovat terén
 • často stačí držet se vysoko a probrázdit co nejvíc potenciálních míst
 • zlepšovat efektivitu - vytočit a mazat pryč
 • poslouchat pocit - někdy i ve 150 metrech jsem v klidu a vím, že to tam prostě bude a jsem úplně v pohodě a někdy v kilometrů žudlám nulku, protože mi pocit říká, že okolo nic nebude. Důležité je poslouchat tenhle pocit a následovat ho. V tomhle případě rychle z této oblasti zmizet a posunout se jinam. Poslouchat ten tenký vnitřní hlas který říká, že je něco správně. Druhá věc je, aby tenhle tenký hlas fungoval, tak člověk musí být ve flow v napojení s přírodou s rytmem dne teprve pak je ten hlas slyšet - nejčastěji ve formě pocitu.
 • neopouštět nízko bubliny, když slábne, tak protáhnout trochu točení proti větru

Lety dalších pilotů

P.Kožíšek 97km

Interaktivní 3D pohled.

K. Vrbenský 230km

Interaktivní 3D pohled.

Kam dál?

01 Příprava před letem

08 Kolapsy a aktivní pilotáž 

Značky: