Jelikož je manévrovatelnost větroňů nesrovnatelná s PG, zodpovědnost za vyhnutí je na straně pilota kluzáku. Pro pilota PG je proto stěžejní být vidět.

A protože většina pilotů kluzáků za letu používají OGN a zobrazují z ní aktuální provoz, je i pro pilota PG výhodné se do této sítě připojit a být tak za letu viděn.

OGN

Open Glider Network - hojně piloty kluzáků využívaná síť, obsahující aktuální polohu kluzáků, dronů a dalších létajících zařízení (ať už používají FLARM, ICAO nebo jen samotnou OGN). Většina pilotů kluzáků během letu tuto síť používají a zobrazují z ní provoz v okolí. Síť je také přístupná na http://live.glidernet.org/

Krom proprietárních OGN trackerů(využívající radiový signál) lze také jako rychlé řešení použít OGN tracker v telefonu (android aplikaci XC Guide) a být tak vidět v OGN síti.

Sice závisí na internetovém připojením, ale i nepřesná nebo později updatovaná lokace může pilotům kluzáků idenitifikovat oblast, kde se PG může nacházet a tím zvýšit ostražitost (aktuálnost bude podobná jako ted u live trackingu v xctracku - což je plně použitelné minimálně k identifikace oblasti, kde se padáčkář může nacházet).

Jak být viděn v OGN

Do telefonu stáhnout XC Guide aplikaci, která slouží jako OGN tracker a zároveň zobrazuje okolní piloty.

Pomocí ni se člověk do OGN zaregistruje(jako paraglider) a připojí. Aplikace běží během letu na pozadí a odesílá aktuální polohu na server, kde je dostupná pro ostatní piloty. 

Zároveň aplikace umí zobrazit na mapě ostatní piloty v okolí a to kromě z OGN, také z Livetrack24, Skylines, Airwhere nebo dokonce Flymaster, Inreach a Spot.

Návod:

Jak vidět ostatní z OGN v XCTRacku

XC Guide lze také skrz TCP port propojit s XCTrackem a díky tomu zobrazovat blízké piloty přimo ve widgetu XC Tracku.

Další benefity

  • pilot kluzáků může předem identifikovat PG aktivní oblast a vyhnout se ji
  •  

Do diskuze

  • Implementace OGN tracker funkcionality přímo do XCTracku by způsobila plošné rozšíření a tím i výrazné zvýšení bezpečnosti (prakticky každý padáčkář by byl viditelný pro piloty kluzáků)
  • technické detaily na http://wiki.glidernet.org/
  • vyzkoušet přesnost "androidového" OGN trackeru v praxi
  • tip na plnohodnotný DIY OGN Tracker http://wiki.glidernet.org/esp32-ogn-tracker
Značky: