Podmínky: Lehký JZ

Volba terénu ok

Předpověď

XCMeteo den předem

Sonda

Ráno je vidět inverze.

Sonda Libuš 6UTC

Sonda Libuš 12UTC

Relevantní křivky:

  • tlustá červená - změřená teplota
  • tlustá fialová - virtuální teplota adiabatického výstupu (nejprve nasycený, nad kondenzační hladinou nenasycený)

Všechny křivky:

1616692798328-283.png

Let číslo 1

Interaktivní 3D pohled.

xcontest

xcvid z obou kamer

Let číslo 2

Interaktivní 3D pohled.

xcontest

xcvid vizualizace s kamerou

Lessons learned

  • když mi točící ptáci ukážou stoupák - brát hned první silný co potkám, nemusím nutně letět až k nim. Často se stává, že se ptáci křídla leknou (např. na nefrekventovaných místech nebo začátku sezóny ) a drží si vzdálenost od křídla za cenu přechodu do slabšího jádra a ty přeletíš to silné jádro v honbě za silnějším. Myslet na to, vnímat vzduch a pokud je stoupák dostatečný hned ho točit, ptáci neptáci.
  • pořádně to začlo chodit okolo druhé hodiny, dostatečné by bylo přijet okolo jedné. Nejsilnější to bylo okolo třetí. Důvodem byla ranní inverze - sluníčko muselo rozpustit inverzi a také brzký začátek sezóny. Brzkým příjezdem jsem sice potrénoval nulky (to se bude hodit), ale výstupy se zbytečně unavil - efektivnější by bylo přijet později
  • první let byl ještě s prodlouženými řidičkami - je to sice pohodlnější, ale mám menší kontakt s křídlem, takže jsem je nakonec ještě trochu na kompromis - delší než bylo, ale ne tolik, abych musel dělat wrapy.

Vizualizace, kde vznikaly stoupáky a proč (odhad)

Kopec stříbrník(ten před benzínkou) vytváří závětří a podporuje nahřívání, tvar terénu pak urychluje vítr (dle konkrétního směru větru - trychtýř Raná - Oblík). Z dnešního letu a pozorování pilotů šly stoupáky před kopcem  (odtrhovka rampa před vinicí), pokračujíce souběžně podél kopce. 

Další výhodou lokace Oblíku, je že je za městem (Louny) po větru - vítr dodává zásobu nahřátého vzduchu.

Odhad jak pracuje terén a odtrhovky v okolí Oblíku při JZ větru

Značky: Oblík